Warzenie to też fermentacja?

,

Temat nasunął mi się dzisiaj gdy ujrzałem na fanpage’u Browaru Staropolskiego etykietę jednego z ich piw.

zduńskie LAger warzone

O czym mowa?

Kontrowersja o której mówię w tym wpisie to rozróżnienie między warzeniem a fermentacją piwa. Z jednej strony słuszne jest rozróżnienie jednego i drugiego procesu. Warzenie to inaczej mówiąc gotowanie – wytwarzanie wrzątku. Proces ten trwa kilka godzin i służy wydobyciu cennych składników ze zboża i chmielu. W ten sposób powstaje brzeczka piwna, która po schłodzeniu, filtracji, itd. trafia do kadzi fermentacyjnych. Fermentacja która następuje potem to proces trwający kilka- kilkanaście dni.

miłosław warzone

Z drugiej strony jako pewny skrót myślowy przyjmuje się czasem termin „warzenie piwa” jako całość procesów związanych z jego produkcją. W tym ujęciu do „warzenia” zaliczać się będzie zarówno gotowanie piwnej brzeczki jak i jej fermentacja ( a także leżakowanie, pasteryzacja, itd).

Wasza opinia

Jakie jest Wasze zdanie, która definicja jest właściwsza, czy można pisać o „warzeniu w otwartych kadziach”? Jestem ciekawy Waszej opinii – piszcie w komentarzach :)

 

Warzenie, nie ważenie!

Jakkolwiek by sprawa miała się z rozróżnieniem warzenia i fermentacji, jednego możemy być pewni na 100%. W tej sytuacji słowo „warzenie” bezdyskusyjnie należy zapisywać przez „rz” gdyż pochodzi ono od „waru” – wrzątku. Słowo „ważyć” pochodzi od „wagi”, a więc ciężaru danej rzeczy, oznacza więc zdecydowanie co innego 😉

Okocim ''ważony''

Jeśli nie podano inaczej wszystkie grafiki pochodzą z materiałów udostępnionych przez producentów, sieci handlowe lub z zasobów własnych twórców strony Piwne Info. Zostały przez nas zamieszczone w celu edukacyjnym – jako informacja o aktualnej ofercie rynkowej. Mają wyłącznie charakter informacyjny – nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu prawnym. Wpis nie powstał we współpracy z żadnym z producentów ani  też sieci handlowych wymienionych w artykule. Nie był też przez nie sponsorowany / finansowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *