Podział światowego rynku piwa – możliwa fuzja dwóch gigantów

,

Już rok temu pojawiały się pierwsze pogłoski o możliwej fuzji dwóch największych koncernów piwnych na świecie. Ostatnio tego typu informacje znów przybrały na sile. Przyjrzyjmy się więc jak wygląda obecna struktura rynku piwa.

Sytuacja obecna

Aktualnie centralizacja rynku jest już i tak niezwykle silna, wzrosła znacząco w ciągu ostatnich lat. Rynkowy lider posiada ponad 20% udział. Kolejni dwaj gracze dysponują rynkiem w granicach 9-10% każdy. Łącznie cztery czołowe koncerny są w posiadaniu ponad 45% światowego rynku.

top globalnego rynku piwa 2014 zmodyfikowaneDane za: Euromonitor International. Suma podanych wartości nie stanowi 100% – podane wartości procentowe dla 10 największych koncernów w branży

 

Hipotetyczna sytuacja po fuzji

Fuzja miała by mieć miejsce pomiędzy dwoma największymi koncernami. W tej sytuacji powstały gigant kontrolował by łącznie ponad 30% światowego rynku. Jest to sytuacja teoretyczna. Po ewentualnym połączeniu, nowo-powstały twór był by zmuszony pozbyć się części swoich zakładów w myśl ustaw antymonopolowych / antytrustowych. Nie zmienia to faktu, iż aglomeryzacja kapitału, już i tak gigantyczna, osiągnęła by niespotykany dotąd rozmiar.

top globalnego rynku piwa 2014 po fuzji

Dane za: Euromonitor International. Suma podanych wartości nie stanowi 100% – podane wartości procentowe dla 10 największych koncernów w branży

 

 

W opracowaniu wykorzystano dane liczbowe oraz infografiki pochodzące ze źródeł prasowych oraz z danych agencji zbierających i obrabiających dane statystyczne. Dane zostały wykorzystane w celach informacyjno – edukacyjnych, z podaniem stosownych źródeł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *