Miłosław Marcowe logo

Style piwa#2 Piwo marcowe (Marzen)

,

Nieco historii

Piwo marcowe powstało w czasach kiedy sezon na warzenie piwa trwał od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Ze względu na brak sztucznego chłodzenia lato nie było dobrym czasem na produkcję złocistego trunku. W najcieplejszych miesiącach zwiększa się również ryzyko zakażenia piwa ze względu na dużą ilość wszelkiego rodzaju drobnoustrojów unoszących się w powietrzu (bakterie, dzikie drożdże) oraz latające wszędzie owady (muszki owocówki).

Z tego powodu piwowarzy postanowili produkcję piwa kończyć w marcu, a zmagazynowane piwo przechowywać w chłodnych piwnicach, względnie jaskiniach. Największy deficyt piwa występował na jesieni- kiedy piwo nie było produkowane od pół roku i wszelkie zapasy były na wyczerpaniu. Szczęśliwie w tym czasie temperatura zaczynała opadać, warunki do produkcji polepszały się. Można było się szykować do rozpoczęcia nowego sezonu warzelniczego, a w międzyczasie wypić resztę zeszłorocznych zapasów- pysznego lagera któremu szlachetny smak nadawało 6-miesięczne leżakowanie. Z biegiem czasu piwo to zaczęto podawać na (w tym czasie jeszcze lokalnym) festynie- Oktoberfest, od którego wzięło ono swą drugą, alternatywną nazwę.

Miłosław Marcowe

Charakterystyka stylu

Piwo marcowe (marzen) inaczej zwane oktoberfestbier to ciemnozłote piwo o niewielkiej goryczce, ustalonej na tym poziomie by nie była dominującą cechą piwa, a jedynie by równoważyła wysoką słodowość, która jest głównym walorem tego stylu. Piwo to tradycyjnie jest nieco mocniejsze od klasycznego „jasnego pełnego”, co niegdyś umożliwiało mu przetrwanie długiego okresu leżakowania. Ten właśnie długi okres przechowywania jest kolejną zaletą marzen’a- pozwala mu dojrzeć, ułożyć się i nabrać harmonii smaku.

Ciekawe piwa w tym stylu

  • Schlenkerla Marzen (Rauchbier, czyli wersja wędzona)

  • Dymy Marcowe (Browar Pinta- również wędzone)

  • Cerevisia Marcialis oraz Marcowe (Browar Kormoran)

  • Ciechan Marcowe

  • Miłosław Marcowe

  • Paulaner Oktoberfest Bier

Zdjęcia z zasobów własnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *